Rogal świętomarciński - rogal z nadzieniem z białego maku tradycyjnie przygotowywany w Poznaniu oraz w większości powiatów województwa wielkopolskiego z okazji dnia św. Marcina - 11 listopada. Rogal świętomarciński od co najmniej 150 lat cieszy się w Poznaniu niesłabnącą popularnością i powodzeniem. Wyrób ten nierozerwalnie związany jest z obchodami dnia św.Marcina, których tradycja sięga XVI wieku i jest związana z uroczystym zakończeniem prac polowych, które umownie obchodzono właśnie w tym dniu.
Cechą charakterystyczną dla tego rogala jest wykwintne nadzienie jakim jest biały mak. Od początku istnienia tradycji używa się ciasta drożdżowego półfrancuskiego z charakterystycznym listkowaniem. Nadzienie to biały mak, wanilia, mielone daktyle lub figi, cukier, śmietana, rodzynki, masło i skórka pomarańczowa.
Rogal świętomarciński został wpisany do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych w Unii Europejskiej.
Rogal świętomarciński
Składniki na ciasto:
- 200 g mleka
- 1 łyżka drożdży
- 500 g mąki
- 40 g cukru
- 1 jako
- 30 g masła
- laska wanilii
- szczypta soli
- 300 g białego maku
- 150 g cukru pudru
- 1 łyżka kandyzowanej skórki pomarańczowej
- 2-3 łyżki gęstej śmietany
- 100 g rodzynek
- 220 g masła
- 100 g daktyli lub fig
- 100 g orzechów włoskich
- lukier: 1 szklanka cukru pudru, 3 łyżki mleka
- Drożdże łączymy z ciepłym mlekiem i odstawiamy na kilka minut. Dodajemy jajko i wanilię. Pozostałe składniki łączymy, dodając rozczyn, całość delikatnie mieszamy. Ciasto wyrabiamy krótko do momentu otrzymania gładkiej masy.
- Ciasto przykrywamy folią i wkładamy do lodówki na około 1 godz.
- Przygotowujemy nadzienie. Mak, orzechy i daktyle (figi) zalewamy gorącą wodą, po 20 minutach odcedzamy i odsączamy. Mielimy w maszynce 2-3 krotnie. Całość łączymy z pozostałymi składnikami. Dobrze mieszamy, tak aby uzyskać jednolitą masę regulując stan śmietaną (nadzienie nie powinno być zbyt twarde, ani zbyt płynne).
- Rozwałkowane ciasto dzielimy na trójkąty, na każdy nakładamy masę, sklejamy brzegi rozmąconym białkiem i formujemy z nich rogale.
- Rogale układamy na blasze i zostawiamy do wyrośnięcia na 1 godzinę.
- Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 15-20 minut do momentu zarumienienia.
- Ciepłe rogale lukrujemy i posypujemy posiekanymi orzechami włoskimi.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz