Truskawka (Fragaria grandiflora) - bylina z rodzaju poziomek, efekt krzyżówki poziomki chilijskiej i wirginijskiej, powstała w Europie w końcu XVIII lub na początku XIX wieku. Poziomki w Europie rosły dziko w lasach. Za sprawą króla Francji Ludwika XIV sprowadzono z Chile tamtejsze poziomki. Były większe i smaczniejsze niż te europejskie. Skrzyżowano więc dwie odmiany poziomek i tak powstał jeden z najsmaczniejszych owoców - truskawka.
Truskawka, ulubiony owoc Polaków, pojawia się drugiej połowie maja i
przez całe lato możemy cieszyć się z możliwość jej jedzenia. Mowa
oczywiście o naszej rodzimej truskawce, bo przez cały rok możemy kupić
duże, sztucznie nadmuchane truskawki importowane z różnych stron świata.
Każdy, kto je spróbował wie, że absolutnie nasze są najlepsze.
Soczyste, pachnące, słodkie i bardzo, bardzo smaczne.
Truskawka uprawiana jest we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego oraz w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych. Największym producentem tych owoców są Stany Zjednoczone, kolejnymi Hiszpania, Turcja i Rosja. Polska mieści się w pierwszej dziesiątce producentów truskawek.
Truskawka uprawiana jest we wszystkich krajach klimatu umiarkowanego oraz w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych. Największym producentem tych owoców są Stany Zjednoczone, kolejnymi Hiszpania, Turcja i Rosja. Polska mieści się w pierwszej dziesiątce producentów truskawek.
owoce zbliżającego się lata :)
Truskawka jest byliną osiągającą wysokość 15-50 cm. Łodygi tworzą rozłogi zwane "wąsami", za pomocą których roślina rozprzestrzenia się i wegetatywnie rozmnaża. Kwiaty są niewielkie, białe składające się z pięciu białych płatków. Owoc truskawki, w zależności od odmiany, może być biały, kremowy, różowy, czerwony, wiśniowy i mocno karminowy.
Owoce zawierają sporo witamin: A, E, C, PP i witaminy z grupy B. Są doskonałym źródłem białka, węglowodanów i minerałów: wapnia, żelaza, magnezu, fosforu, potasu, sodu, miedzi i selenu. Truskawki korzystnie wpływają na naszą krew, przeciwdziałają anemii, działają moczopędnie, oczyszczają organizm z toksyn, działają bakteriobójczo. Truskawki przyspieszają spalanie tłuszczów i węglowodanów, więc są doskonałym owocem w diecie odchudzającej.
Truskawki jada się świeże i mrożone, sporządza się z nich przetwory, uzyskuje się liofilizaty. Najlepsze, najsmaczniejsze są oczywiście te zerwane prosto z krzaka. Dobrze smakują z bitą śmietaną i rozpuszczoną czekoladą. Truskawki można gotować np. przyrządzając pyszną zupę owocową lub kompot. Można sporządzać z nich przetwory: dżemy, marmolady, soki, galaretki lub jogurty. Są doskonałym dodatkiem do wszelakich deserów: ciast i ciasteczek, serników, tortów, kremów i lodów. Truskawki, sos truskawkowy są znakomitym dodatkiem do naleśników, omletów i pampuchów. Najprostszym deserem, z wykorzystaniem owoców, jest podsmażenie na maśle kromek chałki, polanie ich miodem i posypanie świeżymi plasterkami truskawek.
Bardzo polskim daniem są knedle z truskawkami polane śmietaną lub polane masłem z zarumienioną bułką tartą, z dodatkiem młodej smażonej kapusty. Połączenie pieczonego łososia z pokrojonymi w plasterki truskawkami czy połączenie truskawek z sałatą lodową z dodatkiem sera feta, to znakomite pomysły, które warto wykorzystać w swojej kuchni.
Ciasto biszkoptowe z truskawkami
Składniki:
- 1 szklanka mąki
- 1 szklanka cukru
- 6 jajek
- 1/2 łyżki margaryny
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
- 1 kg truskawek
- 2 galaretki truskawkowe
Przygotowanie:
- Do ubitych z cukrem białek dodajemy żółtka. Delikatnie mieszamy. Dodajemy mąkę i proszek do pieczenia.
- Do natłuszczonej margaryną tortownicy wlewamy ciasto. Pieczemy w temperaturze 180 stopni C przez 30 minut. Pozostawiamy do wystudzenia.
- Rozpuszczamy galaretki w gorącej wodzie, zgodnie z przepisem na opakowaniu. pozostawiamy do schłodzenia.
- Oczyszczamy truskawki z szypułek, przekrawamy na pół.
- Truskawki układamy na cieście, zalewamy tężejącą galaretką. Wstawiamy do lodówki na około dwie godziny.
- Ciasto jest gotowe do spożycia, kiedy galaretka stężeje.
Sernik na zimno
Składniki:
- 500 g truskawek
- 300 g herbatników kakaowych
- 50 g cukru
- 200 g cukru pudru
- 1 łyżeczka cukru waniliowego
- 500 g zmielonego twarogu
- 4 łyżki śmietany 30%
- 2 łyżeczki żelatyny
- sok z pomarańczy
- 1 opakowanie bezbarwnej galaretki
- Rozpuszczamy żelatynę w dwóch łyżkach gorącej wody.
- Zmielony twaróg łączymy ze śmietaną, cukrem waniliowym, cukrem pudrem, żelatyną. Całość miksujemy.
- Okrągłą formę wykładamy folią. Na dno formy układamy herbatniki nasączone sokiem pomarańczowym, na nie zmielony twaróg.
- Wstawiamy do lodówki, aż żelatyna stężeje.
- Przygotowujemy galaretkę zgodnie z opisem na opakowaniu.
- Na wierzchu torcika układamy pokrojone truskawki i zalewamy je przygotowaną galaretką. Ponownie wstawiamy do lodówki, aż do stężenia.
Sałatka z mozzarellą i truskawkami
Składniki:
- 250 g truskawek
- mozzarella (mozzarella w zalewie 125 g)
- małe mozzarelle (w zalewie 150 g)
- sałata lodowa
- garść rukoli
- 2 łyżki cukru
- 1 łyżka oliwy z oliwek
Przygotowanie:
- Truskawki myjemy, usuwamy szypułki, część kroimy na pół, a pozostałe w pasterki.
- Cukier rozpuszczamy w łyżce gorącej wody, dodajemy truskawki i bardzo, bardzo krótko gotujemy.
- Dużą mozzarellę kroimy w plastry.
- Sałatę lodową rwiemy na drobne kawałki.
- Na półmisku układamy plastry mozzarelli, sałatę lodową i rukolę, rozkładamy truskawki, rozsypujemy kulki mozzarelli. Całość polewamy sosem otrzymanym z gotowania truskawek i polewamy oliwą z oliwek.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz