Grejpfrut (Citrus paradisi) - prawdopodobnie powstał w wyniku skrzyżowania pompeli z pomarańczą. Kuliste bardzo duże owoce, mogą ważyć do 1/2 kg. Ich miąższ ma kwaśno-słodkawy smak o wyraźnej nucie goryczy. Skórka woskowata, najczęściej żółta, bywa też lekko różowa lub zielona. Grejpfruty uprawiane są w USA, na Kubie, w Indiach oraz Afryce Południowej. Po raz pierwszy odkryto i opisano drzewo grejpfrutowe w 1750 r. na wyspie Barbados.
Grejpfrut uważany jest za owoc ochraniający ludzki organizm przed szkodliwym działaniem środowiska zatrutego chemikaliami. Zawiera dużo błonnika oraz witaminy A i C. Jest owocem typowo deserowym, może być dodany również do sałatek czy wykwintnych potraw.
Smażony dorsz z porem i białym grejpfrutem
- 1 kg filetów z dorsza
- 1 por
- 2 białe grejpfruty
- 10 ziarenek czerwonego pieprzu
- 6 łyżek stołowych oliwy z oliwek
- 2 łyżki mąki
- 2 łyżki bułki tartej
- 2 jajka
- 1 łyżka masła
- oliwa do smażenia
- sól i mielony pieprz czarny
- na sałatkę: 1 ogórek zielony, pół pora, pół grejpfruta, oliwa z oliwek
- Filety z ryby ułożyć w płytkim naczyniu tak, aby na siebie nie zachodziły. Polać oliwą z oliwek, posypać połową cienko pokrojonego pora i czerwonym pieprzem. Na rybach położyć plastry grejpfruta. Przykryć naczynie i wstawić do lodówki na 3 godziny.
- Filety wyjąć z marynaty i ułożyć na papierowym ręczniku, aby odsączyć sok. Zalewę i plasterki grejpfruta i pora zachować. Rybę posypać solą, czarnym pieprzem i lekko obtoczyć w mące.
- Jajka robić, rozbełtać i każdą porcję filetów z dorsza moczyć w jajku. Kolejną czynnością jest obtoczenie ryby w tartej bułce. Tak przygotowane porcje smażyć krótko na rozgrzanej oliwie.
- Na folii aluminiowej układać plastry grejpfruta, usmażony filet z dorsza, pokrojonego drobno pora. Całość skropić zalewą. Na każdym kawałku ryby położyć odrobinę masła. Każdą paczuszkę zamknąć i włożyć do piekarnika. Piec około 20 minut w temperaturze 200 stopni C.
- Rybę podawać natychmiast po upieczeniu z sałatką z ogórka zielonego, grejpruta i pora.