niedziela, 17 maja 2009

Szparagi


Szparagi (Asparagus officinalis) - roślina warzywna z rodziny liliowatych. Częścią jadalną są grube, mięsiste pędy zakończone główką. Szparagi należą do wykwintnych warzyw, są niskokaloryczne i posiadają wiele składników mineralnych takich jak potas, magnez, fosfor, wapń oraz witaminy B i C. Rozróżniamy szparagi białe, zielone i fioletowe. Te pierwsze są najczęściej spotykane i uprawiane. Są twardsze od zielonych, a przed gotowaniem należy je obrać. 
 
 
 
Szparagi zielone są bardziej delikatne. Szparagi fioletowe uprawia się głównie we Włoszech, ale również w Stanach Zjednoczonych. Szparagi można przyrządzać na wiele sposobów, można je podawać ugotowane, polane stopionym masłem i zrumienioną bułką tartą, ale również z różnymi sosami np. holenderskim. Zupa szparagowa podana z groszkiem ptysiowym lub grzankami to niezwykle delikatne danie, a szparagi zapieczone w sosie Mornay stanowią niezwykły rarytas.



 
Białe i zielone szparagi w sosach emulsyjnych
Składniki:
  • białe i zielone szparagi
  • sos zielony: sos holenderski połączony ze szpinakiem i z orzechami włoskimi
  • sos biały: sos muślinowy z dodatkiem płatków suszonego czosnku
Przygotowanie:
1. Białe szparagi
  1. Szparagi białe należy obrać zaczynając tuż pod główką, odcinając zdrewniałe końce. Gotować około 20 minut w osolonej i ocukrzonej wodzie nie dopuszczając do zbytniego rozgotowania. Po ugotowaniu natychmiast odcedzić.
  2. Przygotować sos holenderski: zagotować 50 ml białego wina z 50 ml wody, dodać sól, szczyptę pieprzu i gałki muszkatałowej, wlać 1 łyżeczkę soku z cytryny i ostudzić. Wymieszać 5 żółtek z przygotowanym płynem. Wstawić razem z garnkiem do większego garnka z gotującą się wodą. Ubijać sos trzepaczką dodając po kawałku masła (150 g masła), aż do momentu gdy sos zgęstnieje. Gotowy sos holenderski zabarwić na zielono dodając 1 łyżkę przecieru ze szpinaku.
  3. Szparagi polać sosem i posypać pokruszonymi orzechami włoskimi.
2. Zielone szparagi
  1. Szparagi zielone są delikatniejsze od białych, nie trzeba ich obierać i należy gotować je znacznie krócej tj, około 10-15 minut w osolonej i ocukrzonej wodzie.
  2. Przygotować sos muślinowy czyli sos holenderski z dodatkiem śmietanki: 300 ml sosu holenderskiego wymieszać z ubitą na sztywno śmietanką 30% (100 ml).
  3. Szparagi polać sosem i posypać suszonymi płatkami czosnku.



poniedziałek, 11 maja 2009

Tamarillo

Tamarillo, cyfomandra, pomidor drzewiasty (cyphomandra betacea) - nieduże drzewo dorastające do 2-3 m wysokości, o zielonym pniu i zielonych pędach, rozgałęziających się parasolowato. Kwiaty przyjemnie pachnące. Roślina pochodząca z północnych terenów Ameryki Południowej, obecnie uprawiana również w Afryce i Nowej Zelandii. Jajowate owoce jagodowe, długości 8-10 cm. Skórka gładka barwy żółtej, czerwonej lub ciemnopurpurowej. Pod skórką znajduje się galaretowaty, czerwony miąższ z licznymi miękkimi pestkami, które układają się kuliście wokół środka owocu. Owoce mają gorzko-słodki smak, który trochę przypomina mi pomidora. Owoce można spożywać na surowo. Tamarillo pasuje do potraw mięsnych, sosów i sałatek. Cyfomandry są bogate w witaminy A i C.



Sałatka z tamarillo i zielonego ogórka

Składniki:
  • 3 tamarillo
  • 2 zielone ogórki
  • pęczek szczypiorku
  • 1/2 łyżki soku z cytryny
  • 1 łyżka octu winnego
  • 3 łyżki oliwy z oliwek
  • 1 łyżeczka soli i pieprz do smaku
Sposób przygotowania:
  1. Tamarillo obrać ze skórki. Ogórki umyć i osuszyć. Przygotowane produkty pokroić na plasterki. Szczypiorek drobniutko pokroić.
  2. Przygotować sos: sok z cytryny i ocet tak długo ucierać, aż sól się rozpuści, dodać pieprz i oliwę z oliwek.
  3. Sosem skropić sałatkę, przykryć i odstawić do lodówki na 30 minut.
  4. Można podawać bezpośrednio wypełniając połówki tamarillo przygotowaną sałatką lub plasterki tamarillo i ogórków ułożyć na talerzu w kształcie wachlarza, posypać szczypiorkiem i skropić sosem.



sobota, 2 maja 2009

Mango

Mango (Mangifera indica) - owoc znany od 4 tysięcy lat. Należy do jednych z najstarszych owoców świata. Rośnie na obszarach tropikalnych całego świata. Dojrzałe owoce mają jajowaty kształt koloru zielonego, żółtego i czerwonego, ważą 25 - 40 dag.

mango

Miąższ żółtopomarańczowy, soczysty i bardzo aromatyczny. W środku znajduje się wielka pestka. Im bliżej pestki tym miąższ coraz bardziej nitkowaty.

Występuje ponad 1000 odmian. W zależności od odmiany owoce zawierają mniej lub więcej terpentyny, której zawartość zmniejsza się wraz z dojrzewaniem. Owoce mango jada się na surowo lub produkuje się z nich soki, marmolady, galaretki. Mango jest bogate w witaminę A i C oraz żelazo.

mango


Sałatka z mango i truskawek

Składniki:
  • 1 mango
  • 1/2 kg truskawek
  • 4 łyżki likieru pomarańczowego
  • sok z 1/2 pomarańczy
Przygotowanie:
  1. Truskawki oczyścić, oderwać szypułki, pokroić w plastry.
  2. Mango obrać ze skóry i pokroić na kwadraty.
  3. Sok z pomarańczy połączyć z likierem.
  4. Owoce ułożyć na talerzu i skroić przygotowanym sokiem.
  5. Wstawić do lodówki na ok. 20 minut. Podawać schłodzone.
Sałatka z mango i truskawkami

salatka z mango i truskawek