niedziela, 2 maja 2010

Fenkuł

Fenkuł (Foeniculum vulgare), znany też jako koper włoski - roślina z rodziny baldaszkowatych, pochodząca z Azji Mniejszej i rejonów basenu Morza Śródziemnego. Dziś fenkuł jest uprawiany na całym świecie ze względu na jego liczne i cenne właściwości lecznicze i walory smakowe. Jadalną częścią są bulwy o lekko anyżkowym zapachu i smaku. Bulwa kopru włoskiego jest mięsista, jasna i twarda.
 
Koper włoski, posiadający dużą zawartość olejków, wykorzystywany jest w przemyśle leczniczym. Reguluje trawienie oraz pobudza pracę żołądka i jelit, uspakaja nerwy, działa przeciwkaszlowo, przeciwskurczowo i wiatropędnie. Wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Chroni naczynia krwionośne. Fenkuł ma mało kalorii, a dużo błonnika. Zawiera sporo witaminy C, witaminę A, B1 oraz soli mineralnych.



Fenkuł można jeść na surowo, smażyć, dusić, piec, grillować. Surowy koper możemy wykorzystać w sałatkach np. łącząc z pomarańczami, jabłkami, orzechami, serem. Smak sałatki warto wzbogacić doprawiając solą, pieprzem, skropić oliwą, octem balsamicznym, sosem winegret, lub podać polane jedynie miodem.  
 
Pod wpływem obróbki cieplnej ulatnia się jego anyżkowy smak. Dobrze smakuje jako samodzielne danie lub jako dodatek do ryb. Grillowany okoń morski i barwena są flambirowane na suszonym koprze włoskim. Dobrze smakuje nadziewany farszami i zapiekany. Koper włoski dodaje się do sosów i mięs mielonych. Drobno posiekane liście kopru włoskiego stosuje się w małych ilościach do przyprawiania zup, sałatek, majonezów oraz do „sosu winegret”. Nasiona kopru włoskiego są również bardzo popularne i powszechne w kuchni indyjskiej. Wchodzą w skład mieszanek przyprawowych (Panch Phoron) i często są spożywane po posiłkach. Panch Phoron to bengalska mieszanka pięciu przypraw, która ma łagodnie ostry smak. Składa się z pięciu równych części: z czarnej musztardy, czarnego kminku, nasion kopru, kminku rzymskiego i nasion kozieradka. Panch Phoron stosuje się przede wszystkim do nadania smaku potrawom z soczewicy i warzyw.
 

Geneva Longeole jest tradycyjnie aromatyzowana nasionami kopru włoskiego. Longeole to kiełbasa pochodząca z Genewy. Zawiera mieloną wieprzowinę i nasiona kopru włoskiego. Ta kiełbasa jest szczególnie popularna w chłodniejszych miesiącach i jest tradycyjnie podawana z ziemniakami gotowanymi w białym winie na Boże Narodzenie.
 
Ze względu na wysoką zawartość olejków eterycznych anyżu, napar z nasion kopru włoskiego jest popularnym napojem – np. w Niemczech. Ponadto, fenkuł jest stosowany w niektórych alkoholach. Jest często stosowany dla dodania smaku. Absynt – wysokoprocentowy napój alkoholowy otrzymywany w procesie ekstrakcji kwiatów i liści piołunu, anyżu i kopru włoskiego oraz mniejszych ilości innych ziół. Absynt zaliczany jest do wódek smakowych.  
 
 
 
Pyłek kopru włoskiego można stosować także jako przyprawę, jest bardzo aromatyczny i słodki w smaku. Ze względu na złożoną produkcję przyprawa jest stosunkowo droga, a pyłek zbiera się jedynie w małych ilościach. Pyłek kopru włoskiego nazywany jest także „przyprawą aniołów”. To bardzo ekskluzywna przyprawa, ponieważ aromatyczne pyłki są zbierane i czyszczone ręcznie. Kwiaty zbiera się, suszy i kilkakrotnie przesiewa ręcznie. Pyłek kopru włoskiego pochodzi z dzikiego kopru włoskiego. 
.
.

Fenkułowa zapiekanka z serem camembert

Składniki:
  • 1 bulwa fenkuła
  • 1 ser camembert
  • 2 pomidory
  • 1 żółta papryka
  • koperek
  • sól i pieprz
Przygotowanie:
  1. Bulwę fenkuła kroimy na mniejsze kawałki. ser kroimy w plastry, pomidory na cząstki, paprykę w kostkę.
  2. Na blasze układamy warstwami: kawałki fenkuła na spód, ser i pomidory. Posypujemy solą i pieprzem według uznania.
  3. Pieczemy w piekarniku w temperaturze 180 stopni C, aż ser się lekko rozpuści. 
  4. Fenkuł podajemy gorący, posypany koperkiem.


.

.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz