niedziela, 25 lipca 2010

Borówka czernica, czyli czarna jagoda

Borówka czernica (Vaccinium myrtillus) - ma wiele nazw: czarna jagoda, czernica, czarna borówka. Roślina, z rodziny wrzosowatych, występująca a całej Europie. Rośnie także w Ameryce Północnej i w Azji.
Borówka czernica jest niewielką krzewinką wysokości 15-30 cm rosnącą pospolicie w lasach. Tworzy charakterystyczne skupiska. Łodyga sztywna, zielona, wzniesiona ku górze. Występuje w stanie dzikim w całym kraju, w lasach mieszanych i borach iglastych. Gałązki ostrokanciaste, liście cienkie, zielone. Kwiaty pojawiają się w kwietniu i w maju.


Owocem jest jadalna, mięsista jagoda o ciemnogranatowym kolorze z niebieskim nalotem.
Dobre świeże jagody są suche w dotyku. Zawierają witaminy: A, z grupy B, witaminę C oraz sole mineralne. Jagody to naturalny lek na kłopoty z żołądkiem. Liście zapobiegają biegunce, antyseptycznie, przeciwgorączkowo.
Każdy z nas choć raz wybrał się do lasu na jagody. To jedna z przyjemniejszych letnich wypraw.
Jagody najsmaczniejsze są prosto z krzaka, jedzone na surowo. Prawdziwym przebojem są pierogi z jagodami, drożdżowe bułeczki jagodzianki i wszelkiego rodzaju przetwory: dżemy, marmolady, konfitury.


  Koktajl jagodowy

Składniki:

1 szklanka jagód
1 szklanka mleka
1/2 szklanki jogurtu
1 łyżeczka cukru

Przygotowanie:

Mleko z jogurtem połączyć, dodać cukier i połowę jagód. Wszystkie składniki razem zmiksować. Do szklanki wsypać pozostałe jagody i uzupełnić koktajlem jagodowym.
Wstawić do lodówki i schłodzić.



Jagody są wdzięcznym dodatkiem do wszelakich deserów. Poniżej przedstawiam jedno z moich ulubionych ciast. Łatwe w wykonaniu i przepyszne.

Kruche ciasto z jagodami

Składniki:
  • 100 g masła
  • 50 g cukru
  • 1 jajko
  • 150 g mąki
  • 1 łyżeczka cukru waniliowego
  • 250 g sera mascarpone
  • 100 g kremówki
  • 2 szklanki czarnych jagód
  • 1 łyżeczka startej skórki z cytryny
Przygotowanie:
  1. Składniki na ciasto (masło, cukier, jajko, mąka, cukier waniliowy) połączyć i dokładnie wymieszać, zagnieść i włożyć do lodówki na 60 minut.
  2. Piekarnik nagrzać do 180 stopni C. Ciastem wyłożyć okrągłą formę. Przykryć pergaminem, obciążyć suszoną fasolą i piec około 15 minut.
  3. Po upieczeniu usunąć pergamin i fasolę. Piec jeszcze ok. 10 minut. Ostudzić.
  4. Do sera mascarpone dodać startą skórkę z cytryny, śmietanę kremówkę i łyżkę cukru. Delikatnie wymieszać.
  5. Przygotowanym krem mascarpone równomiernie rozsmarować spód ciasta. Na wierzchu ułożyć jagody i polać sosem jagodowym (zagotować 1 szklankę jagód, 1/4 szklanki wody, 1 łyżkę cukru i gotować przez 5 minut, aż jagody zaczną pękać).
 

środa, 7 lipca 2010

Kukurydza

Kukurydza zwyczajna (Zea mays) - gatunek rośliny jednorocznej z rodziny wiechlinowatych. Należy do zbóż. Pochodzi z Meksyku. Z badań archeologicznych wynika, że zaczęto ją uprawiać przed pięcioma tysiącami lat. Po odkryciu Ameryki kukurydzę rozpowszechniono na inne kontynenty. Na ziemiach polskich pojawiła się dopiero w XVIII wieku.
Kukurydza jest rośliną jednopienną i wiatropylną. Obok pszenicy i ryżu jest jedną z najpowszechniej uprawianych roślin na świecie. Na kuli ziemskiej występuje ponad 200 różnych typów kukurydzy. W uprawie spotykamy dwie odmiany: jadalną i pastewną.

kukurydza

Kolba ukryta jest wśród kliku warstw liści i kłosów przypominających włosy. Częścią jadalną są nasiona znajdujące się na kolbach. Nasiona czyli ziarno dzieli się na odmiany drobno i gruboziarniste. Kukurydza zwyczajna ma ziarno gładkie, głównie o barwie żółtopomarańczowej i o słodkim smaku.

Ziarna kukurydzy są bogate w witaminy z grupy B, witaminy D, E, A i K, minerały, sole potasu, fosforu, żelaza, miedzi, magnezu, selenu i cynku.

Kukurydza ma wszechstronne zastosowanie. Wykorzystuje się ją w przemyśle spożywczym, jako surowiec w przemyśle spirytusowym, piwowarskim, olejarskim, cukierniczym. Ma zastosowanie w przemyśle farmakologicznym i kosmetycznym.

Kukurydzę można konserwować, marynować i zamrażać. Świeże kolby kukurydzy można zjadać po uprzednim ugotowaniu w lekko osolonej wodzie, z dodatkiem masła smakowego. Świeżą kolbę można również grillować. W kuchni najczęściej używamy kukurydzę konserwową. Jest ona znakomitym dodatkiem do sałatek, jak i do dań na zimno i gorąco. W wielu domach dzień rozpoczyna się od zupy mlecznej z płatkami kukurydzianymi. A kto z nas nie spróbował chociaż raz popcornu, czyli ryżu uprażonego.

kukurydza

Sałatka ze świeżą kukurydzą

Składniki:
  • 1 kolba świeżej kukurydzy
  • 1 pomidor
  • 1 pierś z kurczaka
  • sól i pieprz
  • słone babeczki z ciasta kruchego
  • 1 łyżka majonezu
Przygotowanie:
  1. Pierś z kurczaka, posypaną solą i pieprzem, pieczemy około 1 godziny w piekarniku nagrzanym do temp. 200 stopni C.
  2. Świeżą kukurydzę należy ugotować w osolonej wodzie. Gotować nie dłużej niż prze 5 minut, inaczej kukurydza stanie się coraz bardziej twarda.
  3. Pomidory obrane ze skóry pokroić w kostkę.
  4. Ugotowaną kukurydzę ostudzić i ostrym nożem odciąć same ziarna.
  5. Połączyć ze sobą wszystkie składniki: kurczaka, pomidory i ziarna kukurydzy. Całość osolić, doprawić pieprzem, wymieszać z majonezem.
  6. Przygotowaną sałatką wypełnić babeczki.
babeczki z kukurydzą
babeczki z kukurydzą