Biała kukurydza - uprawiana w wielu krajach Ameryki Północnej i Środkowej. Największe uprawy występują w USA: Teksasie, Nebrasce, Illinois i Iowa, oraz w całym Meksyku. O Meksyku mówi się, że jest bardziej biały, niż żółto-kukurydziany. Meksyk jest też jednym z czołowych importerów białej kukurydzy.
Według starożytnych legend meksykańskich kukurydza została podarowana Ziemi przez bogów i jest rośliną uprawną podtrzymującą życie. Biała kukurydza jest powszechnie używana w Meksyku do produkcji tortilli, tamales, chleba kukurydzianego, mąki kukurydzianej i bardziej kreatywnych potraw, takich jak lody, ciasta i puddingi. Meksyk jest również znany z festiwali kukurydzy. W Jala, małym miasteczku w meksykańskim stanie Nayarit, biała kukurydza ma swoje święto, są to pierwsze dwa tygodnie sierpnia. Podczas festiwalu wybierana jest najdłuższa kolba kukurydzy.
Częścią jadalną białej kukurydzy są nasiona znajdujące się na kolbach, które są ukryte wśród kilku warstw liści i kłosów przypominających włosy. Ich barwa jest biała, o słodkim smaku, bardziej twarda niż nasiona kukurydzy żółtej. Ziarna białej kukurydzy mają delikatną, soczystą i chrupiącą konsystencję, gdy są dojrzałe, ze względu na wysoką zawartość cukru, ale w miarę starzenia się ziarna przekształcają swój cukier w skrobię, tworząc twardszą, chrupiącą i gęstszą konsystencję. Ziarna mają również białą lub kremową powierzchnię i białe wnętrze. Biała kukurydza będzie miała różną konsystencję i smak, w zależności od odmiany, ale ziarna są na ogół łagodne, słodkie i delikatnie orzechowe.
Uprawa białej kukurydzy jest znacznie trudniejsza, niż uprawa żółtej. W
wymaga ona pewnej izolacji w procesje swojego rozwoju, a to oznacza, ze
wokół plantacji z białą kukurydzą nie może rosnąć kukurydza o innym
kolorze. Zebrane dojrzałe ziarna są czyszczone i suszone, a następnie
dostarczane do zakładów przetwórczych.
Ziarna białej kukurydzy posiadają znaczne ilości skrobi. Są bogate w
witaminy z grupy B, witaminy C, D, E, A i K, minerały, sole potasu,
fosforu, żelaza, miedzi, magnezu, selenu i cynku. Biała kukurydza jest dobrym źródłem błonnika. Ziarna wzmacniają układ odpornościowy, działają stymulująco na przewód pokarmowy, chronią organizm przed wolnymi rodnikami, dobrze koją nasze nerwy.
Białą kukurydzę można piec, smażyć, gotować na parze, gotować i grillować. Jest niezwykle wszechstronna i może być wykorzystana w prawie każdym przepisie na kukurydzę. Ziarna można dodać do sałatek, zmieszać z warzywami, połączyć z makaronem. Puree z kukurydzy są doskonałym dodatkiem do mięs. Można je również dodawać do pizzy, dipów, zup warzywnych lub mięsnych. Biała kukurydza może być również suszona i zmielona do wykorzystania jako panierka, mąka lub skrobia. Mąka otrzymywana z białej kukurydzy jest składnikiem produktów takich
jak tortille, tacos, tostados, chipsy i płatki kukurydziane. Można je również dodawać do babeczek, ciast, herbatników i chleba.
Całą kolbę można grillować, nadając jej wędzonego smaku, lub można ją gotować lub gotować na parze. Biała kukurydza dobrze komponuje się z ziołami, takimi jak bazylia, pietruszka, mięta i kolendra. Dobrze łączy się z zielonym groszkiem, dynią, fasolą, grzybami, pomidorem, papryką, żółtym serem, mięsem: wieprzowiną, wołowiną i drobiem oraz rybami i owocami morza. Pasują do niej sosy na bazie oliwy, majonez oraz sosy pomidorowe, przeciery i ketchup.
Cacahuazintle jedna z meksykańskich odmian kukurydzy,
odznaczająca się dużymi kolbami i delikatnymi białymi ziarnami. Ziarna
po poddaniu ich procesowi nixtamalizacji służą do wyrobu wielu potraw, takich jak tortilla, tamale, pinole, pozole. Słowo pozolli od którego wzięło swoją nazwę pozole znaczy dosłownie "pienisty" i prawdopodobnie związane jest z pianą powstającą podczas nixtamalizacji tej odmiany kukurydzy. Biała kukurydza czyli suszone ziarna specjalnych odmian kukurydzy Cacahuazintle gotowane
w wodzie z dodatkiem wapna - wykorzystywane m.in. do przygotowania
meksykańskiej zupy pozole. Pozole to rodzaj zupy meksykańskiej z
dodatkiem mięsa wieprzowego lub drobiowego. Cechą charakterystyczną tego
dania jest to, że ziarna kukurydzy są uprzednio gotowane przez kilka
godzin w słabym roztworze wapna, co sprawia, że ziarna tracą włóknistą
otoczkę, uwalniając składniki odżywcze.
Świeża kukurydza
biała powinna być trzymana w łusce i przechowywana w plastikowej
torbie przez kilka dni. Jeśli kukurydza
została zakupiona bez łuski, przechowujemy ją w
plastikowej torbie w lodówce do trzech dni. W sprzedaży znajdziemy kukurydzę białą w puszce oraz zmieloną mąkę kukurydzianą.
Sałatka konfetti
Składniki:
- 1/2 szklanki białej kukurydzy*
- 1/2 szklanki żółtej kukurydzy*
- 1/2 szklanki czerwonej fasoli*
- połowa zielonej papryki
- połowa czerwonej papryki
- 6 pomidorków koktajlowych
- 1 mała cebula
- 2 łyżki oleju
- 2 łyżki octu balsamicznego
- 1 łyżeczka miodu
* kukurydza i fasola z puszki doskonale nadają się do sałatki. Czas przygotowania jest wówczas zdecydowanie krótszy.
Przygotowanie:
- Gotujemy w osobnych garnkach białą kukurydzę i czerwoną fasolę.
Gotujemy w osolonej wodzie do momentu, aż produkty będą miękkie. Odcedzamy i łączymy.
- Przygotowujemy sos: łączymy olej z miodem i octem balsamicznym.
- Paprykę i cebulę kroimy w drobną kostkę, pomidorki przekrawamy na pół lub w plasterki.
- Wszystkie składniki ze sobą mieszamy, polewamy sosem i podajemy ze świeżą bagietką.
Czarno-biała sałatka z kukurydzy i fasoli
Składniki:
- 1 szklanka białej kukurydzy
- 1 szklanka czarnej fasoli
- 4 łyżki oleju
- 1 łyżeczka ostrej musztardy
- 1 łyżka miodu
- sok z 1 cytryny
Przygotowanie:
- Gotujemy w osobnych garnkach białą kukurydzę i czarną fasolę. Gotujemy w osolonej wodzie do momentu, aż produkty będą miękkie. Odcedzamy i łączymy.
- Przygotowujemy miodowy sos: łączymy olej z miodem, musztardą i sokiem z cytryny.
- Sałatkę polewamy sosem i podajemy ze świeżą bagietką.