czwartek, 17 lutego 2011

Tamarynd

Tamarynd (Tamarindus indica) - tamaryndowiec indyjski, powidlnik, to drzewo owocowe o pięknych, wiecznie zielonych liściach, pochodzące z tropikalnej Afryki Wschodniej. Preferuje wilgotne, tropikalne warunki. Obecnie uprawiane jest w Indiach, Azji Południowo-Wschodniej i Ameryce Środkowej. Strąki długości do 20 cm mają łamliwą, matową powierzchnię o barwie cynamonu. Wewnątrz strąka znajduje się ciemnobrązowy miąższ, który otacza do 10 nasion. Miąższ lekko pikantny, lekko kwaśny trochę przypominający powidła śliwkowe. Tamaryndowiec owocuje po 6-8 latach od momentu wysiania nasion do gruntu.
Miąższ strąka tamaryndowca zawiera 35% cukru i 20% kwasów organicznych Używa się go do produkcji napojów, syropów, soków, dżemów i galaretek. Jest doskonałym dodatkiem do sosów, dań z ryżu, potraw mięsnych (doskonały do dziczyzny) i rybnych. Młode liście i strąki jadane są jako warzywo. Prażone nasiona dodawane są do kawy, a zmielone nasiona podawane są do ciast.



Zupa z owoców tamaryndowca

Składniki:
  • 500 g strąków tamaryndowca
  • 2 łyżki cukru
  • 2 goździki
  • 1 łyżeczka mąki ziemniaczanej
  • 3 łyżki powideł ze śliwek
Przygotowanie:
  1. Ze strąków tamaryndowca wydobyć miąższ, zalać 3/4 l wody, dodać cukier i goździki, gotować 30 minut i przetrzeć.
  2. Mąkę rozpuścić w 2 łyżkach wody, wymieszać z przetartą zupą. Zagotować mieszając.
  3. Zupę podawać ciepłą lub schłodzoną z łyżką powideł śliwkowych, podaną do każdej porcji i lanymi kluseczkami.

środa, 9 lutego 2011

Karambola, oskomian pospolity

Karambola, oskomian pospolity (Averrhoa carambola) - pochodzi z Malezji, dzisiaj uprawiana w Kalifornii, w Indiach, Afryce, Ameryce Południowej i Środkowej. W strefie tropikalnej owocuje cały rok. Drzewo nieco podobne do brzoskwini, osiągające wysokość do 6 m.

karambola

Owoce, barwy od bladozielonej do żółtej, pokryte są woskowatą skórką. Po przekrojeniu owoc ma kształt pięcioramiennej gwiazdy. Miąższ chrupiący, soczysty, twardy i w zależności od odmiany kwaśny lub bardzo słodki. Lekko przezroczysty miąższ zawiera niewiele małych pestek. Owoce zawierają dużo witaminy C, wapnia, magnezu i fosforu.
Karambole spożywa się głównie na surowo. Z uwagi na ciekawy kształt wykorzystuje się owoc do dekoracji sałatek owocowych, deserów i drinków.

karambola

Karambola w cieście naleśnikowym

Składniki:
  • karambola
  • 250 ml mleka
  • 180 g mąki
  • 2 jajka
  • sól
  • olej do smażenia
  • cukier puder
Przygotowanie:
  1. Wymieszać mąkę z mlekiem, jajkami i szczyptą soli. Odstawić na 20 minut.
  2. Karambole pokroić w plasterki.
  3. Obtaczać karambole w przygotowanym cieście naleśnikowym i smażyć w głębokim oleju na złoty kolor.
  4. Usmażone owoce posypać cukrem pudrem.
karambola w cieście naleśnikowym
karambola w cieście naleśnikowym

niedziela, 6 lutego 2011

Gorczyca biała

Gorczyca biała (Sinapsis alba) - roślina zielna z rodziny krzyżowych, pochodząca z krajów śródziemnomorskich. Gorczyca była znana i stosowana jako przyprawa i jako roślina lecznicza już w starożytności w Indiach, Grecji i Rzymie. Uważano, że uśmierza bóle zębów, pobudza trawienie i działa moczopędnie. Wierzono, że liście są afrodyzjakiem i dodawano je do sałatek. Taką sałatkę spożywał Karol Wielki. Obecnie gorczyca występuje w Europie, Ameryce Północnej, Azji i Afryce. Głównymi producentami są Dania, Francja i Wielka Brytania.

Roślina roczna osiąga wysokość około 1 metra. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Małe żółte kwiaty przekształcają się w zielone strączki. Owoce, to krótkie okrągłe łuszczyny które pękają, gdy są dojrzałe, odsłaniając wówczas błoniastą przegrodę, do której po obu stronach przymocowane są nasiona. Owłosiona łuszczyna o długości 3-5 cm zawiera sześć jasnożółtych nasion. Roślina wymaga słonecznego stanowiska, ziemi gliniastej lub gliniasto-piaszczystej, bogatej w próchnicę, wapiennej i wilgotnej. Późnym latem należy zebrać strączki i suszyć niewyłuskane. Wydobyte nasiona jeszcze się dosusza i przechowuje w suchym miejscu.

Roślina zawiera 30% oleju tłustego, glikozydy, tłuszcze, białka, sole mineralne, aminy, olejki eteryczne, witaminę C. Gorczyca biała jest znakomitym środkiem przeciw różnym dolegliwościom. Stosuje się ją w przewlekłych stanach zapalnych żołądka, chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, reguluje trawienie, pomocna jest przy reumatyzmie, zapaleniu korzonków nerwowych, obniża wysokie ciśnienie krwi, zapobiega wzdęciom. Trzeba oczywiście pamiętać, że ze względu na silnie działające olejki, gorczycę stosuje się zachowując ostrożność. W medycynie ludowej w dolegliwościach reumatycznych na bolące miejsca przykłada się (na noc) woraczki wypełnione nasionami gorczycy. Okłady te działają przeciwbólowo i przeciwzapalnie. Olejek gorczycowy dodaje się do płynów stosowanych do płukania gardła w bólach zębów i w zapaleniu migdałków.

W kuchni młode liście gorczycy podawane są do sałatek urozmaicając ich smak. Nasiona gorczycy używa się przede wszystkim do wyrobu różnego rodzaju musztard. Najbardziej znaną jest musztarda dijońska, pochodząca z Francji z miejscowości Dijon. Receptura jest objęta ścisłą tajemnicą. Podstawowym składnikiem musztardy są łuskane lub niełuskane nasiona gorczycy białej lub czarnej, zakwaszone octem z dodatkiem przypraw. Nasiona gorczycy białej mają słodkawy, ostry smak i te zalety wykorzystuje się do konserwowania ogórków i innych marynat z grzybów, warzyw i ryb. Wszędzie tam gdzie dodaje się ocet, gorczyca jest idealnym jej uzupełnieniem. Gorczycą białą przyprawia się wędliny, tłuste mięsa, masła ziołowe, majonezy, potrawy z jaj, sera i surówki. Gorczyca wchodzi w skład mieszanek przyprawowych m.in. pieprzu ziołowego. W kuchni indyjskiej nasiona przed podaniem do potraw praży się na gorącym oleju, aby wydobyć z nich jak najwięcej aromatu. Zmieloną gorczycę dodaje się do chutneyów i innych sosów.



Ogórki konserwowe z winogronami

Składniki:
  • 1,5 kg małych ogórków
  • 30 dag ciemnych winogron
  • 1 strąk czerwonej papryki chili
  • 1 czerwona cebula
  • 4 szklanki wody
  • 1 szklanka octu
  • 4 łyżki soli
  • 2 kwiatostany kopru
  • 1 łyżka gorczycy białej
  • 1 łyżeczka czarnego pieprzu
  • 1 łyżeczka cukru
Przygotowanie:
  1. W wyparzonych słoikach układamy umyte ogórki i winogrona, dokładamy pokrojoną w plastry cebulę, na wierzchu układamy koper.
  2. Paprykę chili nacinamy wzdłuż, usuwamy nasiona. Posiekane chili, ziarenka gorczycy i pieprzu przekładamy do słoików.
  3. Przygotowujemy zalewę: 4 szklanki wody zagotować z solą i cukrem, wlać ocet. Ogórki zalać tak, aby płyn sięgał 2 cm poniżej brzegu słoika.
  4. Zamknięte słoiki pasteryzujemy ok. 20 minut w temperaturze 80 stopni C.