poniedziałek, 18 lutego 2013

Kapary

Kapary, kapar (Capparis) - rodzaj roślin należących do rodziny kaparowatych. Należy do niego około 250 gatunków występujących na świecie, a tylko dwa gatunki występują w Europie, kapary drobnokwiatowe i cierniste. Bywają też kapary trujące są to gatunki: Capparis tomentosa i Capparis fascicularis. Kapary pochodzą z rejonów wschodniej Azji. Znane były już od tysiącleci. Starożytni Grecy używali owoców kaparu jako afrodyzjak. O kaparach wspomina, żyjący za czasów cesarza Nerona, botanik Dioskurydes, który opisał je jako produkt handlowy. Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne, rosną na skalnikach i żywopłotach. Pąki kwiatowe kaparów ciernistych są bardzo popularną przyprawą.


Kapary są ulubioną przyprawą dla kogoś kto lubi cierpki, lekko gorzkawy i piekący smak. Kapar ciernisty pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Występuje na obszarach Francji, Włoch, Grecji. Przyprawą są zamknięte jeszcze niedojrzałe pąki kwiatowe, które są konserwowane w soli, oliwie lub w occie. Nierzadko przyprawą są też młode pędy rośliny. Dojrzałe owoce kaparu są doskonałą przekąską, którą spożywa się z serem lub wędliną. Roślina jest niewielkim krzewem. Najczęściej występuje na wybrzeżach morskich, ale doskonale znosi również warunki z dala od wód, bowiem nie jest rośliną wymagającą, ale lubiącą wysoką temperaturę. Kwiat kapara kwitnie tylko jeden dzień i wygląda przepięknie. Kwiaty są duże, na długich szypułkach, ładnie pachnące, o białych, kremowych lub różowych płatkach, które otaczają fioletowo-białe pręciki. Po zakwitnieniu powstaje owoc guzowatego kształtu.


Kapary mają korzystny wpływ na organizm człowieka, obniżają ciśnienie krwi, poprawiają apetyt, niwelują wzdęcia i dobrze wpływają na pracę układu pokarmowego. W medycynie ludowej kapary były używane w leczeniu reumatyzmu i stosowane jako afrodyzjak. Owoce zawierają glikozyd rutynę, witaminę C, białko, błonnik, węglowodany, gorycze i sole mineralne.

Aromatyczne kapary podnoszą walory dań mięsnych, w szczególności drobiu, cielęciny, wieprzowiny i baraniny. Są doskonałym dodatkiem do sosów zimnych i ciepłych. Podkreślają smak sałatek. Potrawy z dziczyzny dzięki przyprawie nabierają charakteru. Słynna zupa mięsna solanka zawiera owoce kaparu. Francuski sos kaparowy jest idealnym dodatkiem do gotowanego mięsa, dań rybnych i owoców morza. Kapary urozmaicają potrawy kuchni francuskiej i włoskiej. Przyprawa dobrze komponuje się z bazylią, czosnkiem, majerankiem, oregano i oliwkami.

Owoce kaparów czasami zastępowane są marynowanymi pączkami kwiatu nasturcji. Chociaż do oryginału im daleko, ale z powodzeniem dekoracyjnie uzupełniają potrawę.


Dorsz pieczony z kaparami

Składniki:
  • 2 filety dorsza bez skóry
  • 1 łyżka kaparów
  • 2 pomidory
  • 1 żółta papryka
  • 1 mały ząbek czosnku
  • 1 łyżka posiekanej natki pietruszki
  • 4 łyżki likieru Cointreau
  • 2 łyżki oliwy
  • sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
  1. Naczynie żaroodporne posmarować oliwą. Ułożyć filety jeden obok drugiego. 
  2. Kapary pokroić bardzo drobno, czosnek posiekać, pomidory obrane ze skóry i paprykę, oczyścić z pestek, pokroić w bardzo drobną kostkę. Natkę pietruszki również drobno pokroić. Wszystkie składniki wymieszać ze sobą, przyprawić do smaku solą i pieprzem. 
  3. Połączone ze sobą pomidory, paprykę, kapary i pozostałe składniki rozłożyć na filetach dorsza. Skropić likierem Cointreau. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200 stopni C na 15-20 minut. 
  4. Rybę podawać na gorąco, z lekko zarumienioną bagietką lub smażonymi ziemniakami, ozdabiając plasterkami cytryny.

3 komentarze:

italia od kuchni pisze...

Kocham kapary, ale tylko te konserwowane w soli. I uwielbiam gdy krzaczek kwitnie. Kwiaty są śłiczne i bardzo fotogeniczne.
Gdzie zrobiłaś im te zdjęcia?

Joanna Polak pisze...

Zdjęcia zdrobiłam w Rzymie :)

Anna Stachyra pisze...

👏👏👏👏👏

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...