Musztarda (mustum ardens) - popularna przyprawa, której głównym składnikiem są całe, rozgniecione lub zmielone ziarna gorczycy. Musztarda była już znana w starożytnym Rzymie. Powstała na początku naszej ery i początkowo uznano ją za przyprawę o właściwościach leczniczych, później doceniono jej walory smakowe. Uważana była za silny afrodyzjak. Bardzo szybko zyskała popularność na całym świecie.
Musztarda przygotowywana jest z połączenia nasion gorczycy z octem, solą, cukrem, przypraw ziołowych i korzennych. Poprzez zastosowanie ziaren gorczycy całych lub zmielonych, białych lub czarnych, różnego rodzaju przypraw, substancji barwiących, kurkumy, octu winnego lub spirytusowego, a przede wszystkim sposobu łącznia wszystkich składników powstało wiele odmian musztardy. Najbardziej popularne to m.in.:
- szczególnie ceniona - musztarda Dijon, francuska, ostra i dość słona, wytwarzana na bazie soku z niedojrzałych winogron, powstała w 1777 roku,
- sarepska, powstała z gorczycy sarepskiej, o tradycyjnym, umiarkowanym ostrym smaku,
- kremska, drobno zmielona, o ładnej żółtej barwie, raczej słodka, delikatniejsza w smaku,
- meksykańska, powstała z gorczycy białej i czarnej, z dodatkiem chili i aromatycznych przypraw,
- kreolska, musztarda z Luizjany, powstała z nasion gorczycy marynowanych w occie winnym z dodatkiem chrzanu,
- francuska, musztarda w której bardzo częstym dodatkiem jest wino,
- angielska, ma charakterystyczną gładką konsystencję, kolor karmelowy i ostry smak,
- delikatesowa i stołowa, najbardziej popularne odmiany musztardy, na ogół średnio ostre.
Musztarda zawiera wapń, magnez, witaminę B, posiada mało kalorii i tłuszczu. Działa oczyszczająco, przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, obniża ciśnienie krwi. Działa pobudzająco na układ pokarmowy, poprawia apetyt, zwiększa produkcję kwasów żołądkowych, stanowi świetne lekarstwo przy zaburzeniach trawienia. Ma właściwości żółciopędne.
Musztarda jest wspaniałym dodatkiem do ciepłych i zimnych mięs, wędlin i kiełbas. Dzięki musztardzie mięso staje się bardziej kruche. Kiełbasa lub karczek z grilla najlepiej smakuje z dodatkiem musztardy. Befsztyk tatarski, popularna potrawa przygotowana z mielonego mięsa wołowego z dodatkiem jaj i przypraw, często doprawiana jest musztardą, sosem Worcestershire i Maggi. Musztarda sprawdza się jako dodatek do sosów, dipów, dressingów i majonezów.
Jeśli do popularnego sosu winegret, sporządzonego na bazie oliwy i soku z
cytryny, dodamy musztardę, otrzymamy sos bardziej wytrawny, idealny
jako dodatek do sałaty, surówek i sałatek.
Kiełbaski w cieście francuskim
Składniki:
- 2 kiełbaski lub parówki
- 2 prostokąty ciasta francuskiego
- 2 łyżki musztardy
- 2 łyżki ketchupu
- 2 koktajlowe żółte pomidorki
- 2 łyżki pokrojonej drobno sałaty lodowej
- Na każdym płacie ciasta francuskiego ułożyć po jednej kiełbasce, uformować kształt łódki i wstawić do nagrzanego piekarnika (200 stopni C) na około 15 minut.
- Łódeczki ciasta francuskiego podawać gorące z dodatkiem sałaty lodowej i plasterków pomidora. Przyprawić do smaku musztardą i ketchupem.
Fajny pomysł.Pozdrawiam Christopher
OdpowiedzUsuńDzień dobry, otwieramy właśnie pierwszy portal o musztardzie (w przyszłym tygodniu), jej walorach, historii, producentach i przepisach z musztardą związanych. Czy mogę zalinkować przepis, który jest na stronie? Oczywiście podając źródło.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam
Radek
www.mustardo.pl
Dzień dobry Panie Radku, oczywiście będzie mi miło i wyrażam zgodę. Pozdrawiam
OdpowiedzUsuń