Cukinia - Kabaczek (Cucurbita pepo) - pochodzi prawdopodobnie z Ameryki Północnej lub Południowej i należy do roślin dyniowatych. Jednak znane nam określenie "cukinia" zostało po raz pierwszy wprowadzone we Włoszech i to nie tak dawno, bo w XIX wieku. Wcześniej "Zucchina" była po prostu małą dynią. To Włosi jako pierwsi wyselekcjonowali ten gatunek, z wielu innych dyniowatych, które już od XVI wieku zagościły na włoskich stołach.
Pomimo, że cukinia i kabaczek to ten sam gatunek, to w Polsce roślina uprawiana jest pod obiema nazwami. Potwierdzenie błędnej tezy, że są to zupełnie inne gatunki rośliny dopełnia fakt, że warzywo w różnym okresie wzrostu, na różnym etapie dojrzewania i o innych porach dojrzewania różni się od siebie dość znacznie. Powszechnie przyjęło się, że cukinia pojawiająca się wiosną, latem jest delikatniejsza, zwykle nieco mniejsza, słodsza, bez twardych, dużych pestek, żółta i zielona. Taka cukinia jest delikatna, słodkawa. Kabaczek, to nazwa dojrzałej cukinii, znacznie większej z pestkami, wyglądem przypominający maczugę, ale również zielonej lub żółtej, żółto-pomarańczowej.
Ciekawostką też jest fakt, że cukinia w sensie anatomicznym to owoc, a właściwie jagoda z rodziny pepo, ale przyjęło się potocznie nazywać ją "warzywem", tak jak pomidor, awokado, ogórek czy bakłażan.
Istnieje wiele odmian cukinii-kabaczków różniących się znacznie między sobą kształtem, wyglądem i smakiem. Jadalne są kwiaty i owoce. Najbardziej delikatne w smaku są
owoce nie w pełni dojrzałe o delikatnej skórce, jasnym, soczystym
miąższu i długości około 15 cm, czyli te potocznie nazwane cukinią. Są delikatniejsza w smaku od kabaczka i można ją spożywać na surowo.
Cukinia zawiera witaminy A, B1, B2, K, PP oraz C i składniki mineralne takie jak potas, wapń i żelazo. Należy do warzyw niskokalorycznych, co stanowi świetny dodatek do wielu dań. Dobrze wpływa na przemianę materii i dobrze działa na nasz układ pokarmowy. Bardzo ważne jest to, że owoce nie kumulują metali ciężkich i dlatego należy do rośli przyjaznych naszemu organizmowi.
Cukinia największą popularnością cieszy się w krajach basenu morza śródziemnomorskiego oraz w południowej części Rosji. Zwykle podawana jest na ciepło jako przystawka lub danie główne. Można ją gotować, gotować na parze, grillować, piec, dusić i smażyć. Smażoną delikatną cukinię najlepiej podać z dipem, przygotowanym z jogurtu, kopru i czosnku. Można ją również przygotować w towarzystwie innych warzyw, tak jak ratatouille, popularną potrawę prowansalską, przygotowaną z letnich warzyw na oliwie z oliwek i gotowanych przez dłuższy czas na małym ogniu.
Cukinia może być faszerowana mięsem, warzywami i owocami. Popularnym daniem w Grecji jest cukinia nadziewana mielonym mięsem, ryżem, przyprawami i ziołami. Podawana z sosem avgolemono (z greckiego: jajko-cytryna), greckiego sosu przygotowanego z jajek i soku z cytryny, czasami z dodatkiem szafranu, aby uzyskać bardziej intensywny kolor.
Tarta lub quiche z cukinii, pizza z dodatkiem kwiatów cukinii, chleb i inne wypieki, to specjalność kuchni francuskiej i włoskiej. W Rosji i na Ukrainie kabaczki smaży się lub piecze na oleju, podaje z kwaśną śmietaną i szczypiorem. Inną popularną potrawą jest pikantny tatar z cukinii, cukinia zapiekana z żółtym serem bądź pod beszamelem.
Cukinia zapiekana z serem
Składniki:
- 1 cukinia średniej wielkości
- 1 szklanka startego żółtego sera np. gouda
- 2 jaja
- 1 szklanka mleka
- 1 ząbek czosnku
- 1/4 łyżeczki pieprzu cayenne
- 1 łyżeczka słodkiej papryki
- sól do smaku
- 1 łyżka oliwy
Przygotowanie:
- Naczynie do zapiekania natrzeć ząbkiem czosnku i wysmarować oliwą.
- Cukinię pokroić w plastry i poukładać w naczyniu tak, aby zachodziły na siebie.
- Tartym serem posypać cukinie.
- Do mleka wbić całe jaja, dokładnie wymieszać, doprawić do smaku solą, pieprzem i papryką. Mlekiem zalać cukinie.
- Wstawić cukinie do pieca nagrzanego do 190 stopni. Początkowo
przykryć cukinie folią aluminiową i przez 30 minut, później zdjąć folię i
piec przez 15-20 minut, aż zapiekanka nabierze złotego koloru.
Kwiaty cukinii
Najprostszą formą podawania kwiatów cukinii, to usmażenie kwiatów w głębokim tłuszczu. Frittella di fiori di zucca, to nic innego jak przygotowanie ciasta naleśnikowego, zanurzanie oczyszczonych kwiatów w cieście i smażenie ich w gorącym tłuszczu. Ciasto może być wzbogacone o wyciśnięty ząbek czosnku, zmiksowanego świeżego pomidora, bazylii lub oregano.
Kwiaty cukinii mogą być też nadziewane mieszanką mięsa, ryżu, z różnymi przyprawami, orzechami, nasionami. Mogą być smażone lub duszone. W Grecji nadziewa się je białym serem owczym lub kozim, mieszanką ryżu, czasami mięsem i dusi w sosie pomidorowym.
Smażone kwiaty cukinii
Składniki:
- 10 kwiatów cukinii
- 25 dag mięsa mielonego drobiowego
- 1 cebula
- 2 kromki angielki
- 1/2 szklanki mleka
- 20 dag mąki pszennej
- 2 łyżki bułki tartej
- 1 łyżka masła
- sól i pieprz
- olej do smażenia
Przygotowanie:
- Rozpoczynamy przygotowując farsz, którym napełnimy kwiaty cukinii. Na patelni smażymy pokrojoną w drobną kostkę cebulę, dodajemy rozdrobnione mięso mielone, namoczoną w mleku angielkę, doprawiamy do smaku solą i pieprzem. Smażymy, aż mięso nie będzie surowe.
- Z kwiatów cukinii usuwamy słupki, a środek kielicha delikatnie napełniamy farszem.
- Kwiaty otaczamy delikatnie mąką.
- Smażymy kilka minut na rozgrzanym oleju, obracając kwiatem co pewien czas, uważając aby nie za mocno nam się zarumienił.
- Roztopione masło łączymy z bułką tartą.
- Wyjmujemy kwiaty, osuszamy z tłuszczu papierowym ręcznikiem. Podajemy gorące polane zarumienioną bułką tartą.