sobota, 27 września 2014

Rajskie jabłka

Rajska jabłoń, jabłoń ozdobna (Malus) - gatunek drzewa z rodziny różowatych. Występuje w klimacie umiarkowanym w południowej Europie. Niewysokie jabłonie rodzące małe, drobne owoce nazwano rajskimi. Rajskie jabłonie są łatwe w uprawie, rosną na glebach żyznych i lekko wilgotnych, wymagają słonecznego stanowiska.

Rajskie jabłonie dzielone są na wiele podgatunków i odmian, które różnią się pokrojem, barwą kwiatów od białych poprzez różowe, aż do purpurowych, barwą liści, wielkością i kolorem owoców. Owoce, małe jabłuszka, mają skórkę w kolorze od złocistego do ciemnoczerwonego, a miąższ w kolorze od jasnozielonego do ciemnoczerwonego. Jabłuszka są kwaśne, czasami cierpkie i mało soczyste, ale za to bardzo dekoracyjne.

Rajska jabłoń

Z gatunków bardzo popularnych należy wymienić:
  • Jabłoń purpurową (Malus x purpura) - należy do mieszańców i charakteryzuje się pięknymi ciemnoczerwonymi, purpurowymi kwiatami i owocami. Drzewo osiąga wysokość do 5-6 m wysokości. Odmiany tej jabłoni są bardzo dekoracyjne.
  • Jabłoń jagodowa (Malus baccata) - przybiera formę krzewu lub niewielkiego drzewa. Owoce osiągające wielkość około jednego centymetra mają barwę żółtą lub czerwoną.
  • Jabłoń kwiecista (Malus floribunda) - pochodzenie tego gatunku nie jest dokładnie znane, przypuszcza się, że roślina pochodzi z Japonii, została sprowadzona do Europy w pierwszej połowie XIX wieku. Kwitnie na różowo. Jej żółte owoce są niewielkie, ich wielkość nie przekracza jednego centymatra.
  • Jabłoń niska (Malus pumila) - nieduże drzewo silnie rozgałęzione wydaje kuliste owoce o średnicy 2 cm. Kolor owoców żółty, czasami czerwony.
Rajskie jabłuszka

Rajskie owoce zawierają spore ilości witaminy C i A, kwasy organiczne, garbniki, węglowodany, sole mineralne. Jabłka są bogatym źródłem błonnika, zawierają liczne związki fitochemiczne oraz flawonoidy, takie jak florydzyna i kwercetyna, które odgrywają ważną role w zwalczaniu chorób serca i nowotworów. Mają właściwości przeciwzapalne, przeciwwrzodowe i antywirusowe.

Rajskie jabłka

Owoce rajskiej jabłoni nie nadają się do bezpośredniego spożycia, ale znakomicie nadają się na przetwory. Można z nich przyrządzać doskonałe dżemy i konfitury. Można je kandyzować w cukrze. Takie owoce wykorzystujemy później do dekoracji deserów m.in. do ciast i tortów, a także do drinków. Wyglądają bardzo efektownie oblane białą, bądź czarną czekoladą. Kandyzowane jabłuszka można dodawać do herbaty. Wzbogacają smak surówek i sałatek. Smaczną propozycją jest połączenie marchewki z rajskimi jabłkami i miodem. Jabłuszka można piec i dodawać do dziczyzna, drobiu i stosować jako dodatek do sosów.

Rajskie jabłka

 Ciasto francuskie z jabłkami

Składniki:
  • 1 kg jabłek
  • 300 g rajskich jabłek
  • 150 g cukru
  • 1 łyżka cukru waniliowego
  • 50 g smażonej skórki pomarańczowej
  • 3 płaty ciasta francuskiego
  • 2 płaty ciasta filo
  • 150 g masła
  • 1 łyżka bułki tartej
Przygotowanie:
  1. Jabłka obieramy, usuwamy pestki i kroimy drobno. Do jabłek dodajemy cukier, cukier waniliowy, skórką pomarańczową i mieszamy razem. Smażymy przez około 10 minut, aż owoce będą miękkie.
  2. Formę do pieczenia smarujemy masłem i obsypujemy bułką tartą. Układamy pierwszy płat ciasta francuskiego, ponownie smarujemy masłem, przykrywamy drugą warstwą ciasta francuskiego, nakłuwamy widelcem w kilku miejscach i pieczemy około 15 minut w temperaturze 200 stopni C.
  3. Podpieczone ciasto posypujemy tartą bułką i rozkładamy na nim masą jabłkową. Kolejnym płatem ciasta francuskiego przykrywamy masę jabłkową, nakłuwamy widelcem w kilku miejscach.
  4. Na wierzchu jabłecznika układamy ciasto filo i rajskie jabłuszka. Ciasto pieczemy około 30 minut w temperaturze 200 stopni C.

Ciasto francuskie z rajskimi jabłkami

Ciasto francuskie z rajskimi jabłkami


6 komentarzy:

  1. Witam, Mam pytanie dlaczego nie nadają się rajskie jabłka do bezpośredniego spożycia?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. wlasnie zjadlem jedno gorzkawo slodko kwasne w smaku jak niedobry syrop na kaszel, chyba pieczenie usuwa goryczke, nie wiem dokladnie

      Usuń
  2. Rajskie jabłka są jadalne, ale te zerwane prosto z drzewa są bardzo cierpkie i kwaśne. Najlepiej poddać je obróbce termicznej. O szkodliwości zjedzenia takiego jabłka nie słyszałam, chyba konsekwencje są takie jak po zjedzeniu niedojrzałych owoców. Jedni mogą mieć problemy żołądkowe, a inni nie.

    OdpowiedzUsuń
  3. Gdy byłam dzieckiem kazdego roku jedliśmy jabłuszka rajskie. Niepamiętam niestety czy były cierpkie tylko, że smakowały. Może niedługo przypomne sobie ich smak, ponieważ kupiłam niedawno dawa drzewka.

    OdpowiedzUsuń
  4. Czy rajskie jabłka mają jakąś właściwość gdy się je spożywa prosto z drzewa?

    OdpowiedzUsuń
  5. Moją babcia robiła konfiturę z tych jabłuszek, razem z ogonkami. Była tak pyszna, że do dzisiaj marzę o niej.

    OdpowiedzUsuń