Orzech włoski (Juglans regia L.) – gatunek drzewa liściastego z rodziny orzechowatych. Orzech włoski należy do najstarszych roślin na naszej planecie. To długowieczne, wysokie drzewo (do 30 m) o rozłożonej koronie może dożyć nawet kilkuset lat.
Trudno
dokładnie określić obszar z którego pochodzi. Prawdopodobnie pochodzi z Azji (Azja Mniejsza, Kaukaz, wybrzeże Morza Kaspijskiego, Azja Środkowa). Dziś we wszystkich krajach o ciepłym klimacie istnieją orzechowe sady, głównie we Francji, Włoszech, na Bałkanach, w Chinach, Japonii oraz Indiach.
Do Polski dotarł zapewne z Włoch, być
może świadczy o tym jego nazwa. W Polsce nie ma sadów orzechowych, ze względu na klimat, ale w ogrodach rosną pojedyncze drzewa, które potrafią przetrwać srogą zimę.
Orzechy włoskie są cennym źródłem fosforu, potasu, wapnia, magnezu, żelaza, manganu, kobaltu, miedzi, cynku, sodu oraz jodu. Orzechy włoskie dostarczają kwasów tłuszczowych omega-3, 6 i 9. Zawierają sporo białka. Zawierają witaminy A, B6, C, E, PP i K, kwas foliowy, niacynę. To naturalny zestaw składników, niezbędnych dla zdrowia całego organizmu. Orzechy włoskie są zalecane w profilaktyce chorób nowotworowych. Zawierają kwas linolenowy o korzystnym wpływie na komórki nerwowe. Zawierają L-argininę, która pomaga w rozszerzaniu naczyń krwionośnych. Poprawiają naszą pamięć, zdolność koncentracji. Obniżają ryzyko choroby wieńcowej.
Zarówno orzechy włoskie, jak i olej z tych nasion, posiadają korzystne
dla zdrowia człowieka tłuszcze nienasycone. Znajdziemy tu zarówno
wielonienasycone kwasy tłuszczowe, jak i kwasy tłuszczowe
jednonienasycone.
W kuchni orzechy włoskie wykorzystywane są do sporządzania ciast, deserów, jako dodatek do sałatek lub surówek, do potraw mięsnych, jarskich, zup i kremów. Orzechy świetnie łączą się z serami. Mielone orzechy sprawdzają się jako mąka. Drobno posiekane dodane do mielonego mięsa staną się idealnym farszem dla delikatnych mięs, zwłaszcza drobiu i cielęciny.
Sałatka owocowo-warzywna z orzechami włoskimi
Składniki:
- 1 brzoskwinia
- 3 plastry ananasa
- 3 rzodkiewki
- 1 mały ogórek zielony
- pól szklanki pokruszonego sera feta
- kilka listków sałaty lodowej
- 1 łyżka nasion słonecznika
- garść orzechów włoskich
Przygotowanie:
- Owoce i warzywa kroimy w drobną kostkę
- Sałatę lodową drobno rwiemy.
- Z oleju, soku z cytryny i cukru przygotujmy sos winegret.
- Składamy sałatkę, łącząc wszystkie składniki w głębokiej misce, polewamy sosem winegret.
- Sałatkę podajemy lekko schłodzoną.
Bakłażany z orzechami włoskimi i miodem
Składniki:
- 1 bakłażan
- olej dosmażenia
- 1 szklanka posiekanych orzechów włoskich
- sól i pieprz
- 1 łyżka oleju
- 1,5 łyżki miodu
Przygotowanie:
- Bakłażany czyścimy z szypułek, kroimy w plastry, solimy i pozostawiamy na 20 minut, a następnie myjemy pod bieżącą wodą i osuszamy papierowym ręcznikiem.
- Bakłażany smażymy na oleju z każdej strony, ręcznikiem papierowym osączmy z tłuszczu.
- Orzechy podsmażamy na oleju.
- Gorące bakłażany wykładamy na półmisek, polewamy miodem i posypujemy orzechami.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz